Martyna Bielska

Martyna Bielska..png

Dotychczasowy dorobek m.in.:
- czerwiec 2019 – obecnie: artykuły o tematyce głównie kryminalnej na portalu tvn24.pl (podpis: nina)
Rok 2018: współpraca z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” w projekcie „Świadkowie historii"; warsztaty „Nagrania wideo w historii mówionej - teoria i praktyka” w BOK/CLZ; warsztaty teatralne w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, występ w przedstawieniach: Mistrz i Małgorzata oraz Stworzenia sceniczne; artykuły prasowe m.in. o tematyce kulturalnej i historycznej publikowane w „Gazecie Wyborczej”
Rok 2017: występ w przedstawieniach: Świętoszek i Polowanie na łosia w ramach warsztatów w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku
Autorka reportaży i informacyjnych artykułów prasowych w „Gazecie Wyborczej” Białystok; autorka reportaży telewizyjnych (2013), dokumentalistka, reporterka i producentka programów informacyjnych w regionalnym ośrodku TVN 24 w Białymstoku; współautorka reportażu filmowego Sztuka próbowania o MOPSie w Łapach (załącznik audio).

 

Program stypendium

Program stypendium obejmuje napisanie kryminału z miejscem akcji w Białymstoku. Akcja powieści: Białystok, wiosna 2020. Olga Bukowska po kilku latach wraca do miasta, gdzie niegdyś studiowała. Pretekst - zjazd absolwentów studiów historycznych na tutejszym uniwersytecie. Tego samego wieczoru w przejściu podziemnym między budynkami administracji a oddziałami szpitalnymi Wojewódzkiego Szpitala w Białymstoku zostaje odnalezione ciało trzydziestokilkulatki. Ciało pozostaje niezidentyfikowane, a lokalna prasa publikuje zdjęcie biżuterii, którą miała na sobie ofiara zbrodni w podziemiach ulicy Skłodowskiej - Curie. Olga rozpoznaje w niej rodową biżuterię, skradzioną niegdyś jej prababce. Historia kradzieży przez kolejne pokolenia obrosła legendą, a sama Olga nie chce wyjechać z miasta, bez rozwikłania tej zagadki. Jej dociekania i analizowanie przeszłości umożliwia dostęp do materiałów śledztwa białostocki prokurator, bliski znajomy z czasów studiów. To wątek przewodni.

Realizacja stypendium

Do góry