BOŻENA ELŻBIETA GRZYBEK

Ilustracja do artykułu BOŻENA ELŻBIETA GRZYBEK.jpg

Dotychczasowy dorobek artystyczny, m.in.:

 • artysta plastyk, projektantka mody, twórczyni galerii sztuki; wieloletni nauczyciel plastyki dzieci i młodzieży;
 • członek Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa;
 • od 2011 r. prowadzi zajęcia z  elementami arteterapii,
 • współzałożyciel i członek Stowarzyszenia na rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów „ITE” (2008),
 • wyróżnienia: V Międzynarodowe Biennale Pasteli – Redakcja Atr&Business w Nowym Sączu (2011), Sesja mody w stylu SMART – ogólnopolski konkurs miesięcznika Twój STYL (2003);
 • organizator i kurator ekspozycji plastycznych: Anioły Mistrza Aleksandra (GALERIE e-la, 2010), Rysunek Macieja Kędzielawskiego (GALERIE e-la, 2009), Sen o moim mieście (GALERIE e-la, 2009), Pokaz mody (Kawiarnia Poezja, Sokółka 2008);
 • autorka projektów: Anioł przy moim stole – stylizacja (czasopismo „Salon i Sypialnia”, 2009), Szczerość kryształu - stylizacja („Salon i Sypialnia”, 2009);
 • wystawy indywidualne: Biblioteka UwB  wystawa pasteli (2011), wystawa malarstwa i tkaniny Budapeszt (2010), Podróże artystyczne (Hotel Gołębiewski w Białymstoku, 2009), Na styku kultur (MDK w Białymstoku, 2009), Pokaz mody (Kawiarnia Poezja w Sokółce, 2008), Pokaz mody (Akademia Teatralna w Białymstoku, 2008), Pokaz mody (Filharmonia Białostocka, 2007), wystawa malarstwa i pokaz mody (Filharmonia Białostocka, 2007)Piękno ukryte w kwiatach (GALERIE e-la, 2006), Ile z nas w nas jest dzisiaj (Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży, 2006), Bo jak by to było ("SPODKI" w Białymstoku, 2004), Niekoniecznie rozmiar 38 ("SPODKI" w Białymstoku, 2003), Tkanina, ubiór unikatowy, malarstwo – Politechnika Białostocka (2000).

Program stypendium

Program stypendium obejmuje wydanie "Opowieści słowem i pędzlem malowanych" – materiałów w wersji elektronicznej, pomocnych w edukacji dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Do współtworzenia książki zostaną zaproszone osoby piszące bajki i opowiadania, animatorzy kultury, poloniści, z którymi stypendystka wspólnie wybierze tematy opowiadań z cyklu "Ciekawe miejsca i ważne osoby Białegostoku". Treść książki będzie oparta na autentycznych zdarzeniach i postaciach związanych z naszym miastem. Każde opowiadanie zostanie zilustrowane przez stypendystkę. Raz w miesiącu będą organizowane warsztaty w szkołach i przedszkolach, na których dzieci wysłuchają jednego z opowiadań, a następnie namalują wspólne, grupowe prace, które też zostaną zamieszczone w książce. Aby utrzymać wiarygodność, obie strony swoje prace będą tworzyć niezależnie od siebie. Zaplanowano 8 spotkań o tematyce: Historia powstania miasta, Bale w Pałacu BranickichBiałostockie świątynie, Ratusz i życie w koło ratusza, Tramwaje konne i kolej białostocka, Białostoccy fabrykanci, Józef Piłsudski i Ryszard Kaczorowski, Ludwik Zamenhof.

W sumie powstanie 16 prac – 8 stworzonych przez artystkę i 10 namalowanych przez dzieci. Prace zostaną umieszczone w książce elektronicznej, która ukaże się w grudniu 2015 r.

Rezultaty mierzalne:

 • wydanie książki w formie elektronicznej, zawierającej: 8 opowiadań, 8 ilustracji stypendystki, 8 prac dzieci,
 • 8 spotkań / warsztatów z dziećmi,
 • plakaty i zaproszenia,
 • wernisaż prac i promocja książki.

Rezultaty niemierzalne:

 • książka będzie kształtowała wizerunek i utrwalała tożsamość kulturową regionu,
 • książka przybliży historię Białegostoku oraz upowszechni wiedzę o znanych i ważnych mieszkańcach,
 • warsztaty wesprą rozwój twórczy dzieci i przyczynią się do promocji czytelnictwa;
 • projekt ma duży sens edukacyjny i posłuży celom dydaktycznym.

 

O projekcie:

„(…) Osiem opowiadań i szesnaście obrazków, z których połowę namalowały dzieci, składa się na książkę „Opowieści słowem i pędzlem malowane”. To historia Białegostoku dla najmłodszych. Jej adresatami są przedszkolaki i najmłodsi uczniowie podstawówek. Mogą z niej dowiedzieć się jak wyglądało dawniej ich rodzinne miasto i czym żyli mieszkańcy.

Jednym z autorów jest dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski, któremu przypadł rozdział dotyczący wizyty Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, w sierpniu 1921 roku. Głównymi bohaterkami opowiadania są Halinka i Fela. Jedna z nich to córka  Bolesława Szymańskiego, prezydenta Białegostoku, ojcem drugiej był Feliks Filipowicz – legendarny przewodniczący Rady Miejskiej. Obydwie witały naczelnika państwa polnymi kwiatami. Autor celowo wybrał dziecięce bohaterki i tak skonstruował swoją opowieść, żeby mogła zaciekawić najmłodszych.  – Obcinałem też wszystkie daty, te rzeczy, które dorosłemu wydają się potrzebne, dziecku mogą tylko zaciemniać obraz, a tu musi być wrażenie, tu musi być coś wartkiego i takiego, co dziecięcej wyobraźni pozwoli wejść w ten świat – mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego .

Autorką pomysłu stworzenia ilustrowanej historii Białegostoku dla najmłodszych jest Elżbieta Grzybek. Na realizację projektu otrzymała stypendium prezydenta miasta. Tworzenie ilustracji to dla niej przyjemność, ale tym razem postanowiła podzielić się nią z innymi.  – Maluję bardzo dużo, ale tutaj pomyślałam, że fajny byłby taki eksperyment – prace dziecięce i prace moje, czyli  prace dzieci jeszcze takich młodych i dojrzałej już artystki – dodaje Elżbieta Grzybek, autorka projektu.

Niezależnie od siebie w pracowni artystki, a także w szkołach i przedszkolach powstawały obrazy inspirowane historią Białegostoku. Mamy prace dotyczące białostockich fabrykantów. Jest legenda o tym jak powstał Białystok. Możemy zobaczyć jak wyglądały dawniej bale w Pałacu Branickich i  jakie były środki transportu w międzywojennym Białymstoku.

Prace dziecięce to prace zbiorowe, powstawały podczas warsztatów pod kierunkiem nauczycieli. Dzieci najpierw słuchały opowiadań, później tworzyły do nich ilustracje.  

Wszystkie teksty i wszystkie obrazy można przez jakiś czas oglądać w Białostockim Teatrze Lalek, ale celem, który przyświecał autorce było wydanie książki. Powstała, na razie tylko w wersji elektronicznej.

Naukę historii najlepiej rozpoczynać od miejsc, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie. Dzięki projektowi Elżbiety Grzybek, najmłodsi w Białymstoku zyskują publikację, która pozwoli im uczyć się historii  rodzinnego miasta w sposób przystępny i atrakcyjny.(…)”

/”Obiektyw”, TVP Białystok, 23.12.2015 r.

Zobacz TUTAJ relację z wernisażu! 

Przeczytaj „Opowieści słowem i pędzlem malowane”! www.opowiesci.bialystok.pl

Realizacja stypendium

Do góry