Mateusz Tymura

Ilustracja do artykułu Mateusz Tymura.jpg

Dotychczasowy dorobek artystyczny, m.in.:

  • współzałożyciel Teatrzyku Latarnia Magiczna (od 2009);
  • gra aktorska w spektaklach, m.in.: „Prosta historia…”, „Mała Pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa”, „Marat-Sade”, „Ofiara Wilgefortis”;
  • doświadczenie reżyserskie w spektaklach: „Piaskownica” (2010), „Iwona” (2011), „Księżniczka Angina”(BTL 2011 – asystent reżysera);
  • udział w konkursach, festiwalach i warsztatach teatralnych, m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka (Łomża 2009), Letnim Festiwalu Małych Form Teatralnych (Kraków 2009), Międzynarodowy Przegląd Inicjatyw Teatralnych Białysztuk (2010), Dni Sztuki Współczesnej (Białystok 2011), Roma Teatro Festiwal; (Rzym 2011), International Puppet Festival in Ostrava (Czechy 2011), warsztaty „Głos i ciało” w Instytucie im. J. Grotowskiego (Wrocław 2007).
  • laureat stypendiów i nagród, m.in.: stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla Młodych Twórców (2009), nagrody specjalnej na festiwalu „Zdarzenia” w Tczewie, nagrody publiczności na Festiwalu Animacji Teatralnej i Filmowej FATiF (Rabka Zdrój 2010).

Program stypendium

Projekt pn. Don Juan obejmuje stworzenie spektaklu opartego na motywie Don Juana w literaturze i sztuce. Spektakl ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania: na czym polega fenomen tej postaci? dlaczego tak głęboko zapisał się w naszej mentalności? kim jest dzisiejszy Don Juan? i czy jest jeszcze coś, co nie  zostało o nim powiedziane? Spektakl będzie podróżą przez epoki, filozofie, światopoglądy oraz psychikę Don Juana począwszy od wielkiego triumfu witalności, jaki zafundował mu Tirso de Molina, przez komizm i szczyptę tragizmu Moliera, dalej przez Byronowski romantyzm, aż po kompromitację, w której zobaczył go Topor.

Realizacja stypendium

Do góry