Edyta Rembała

Ilustracja do artykułu Edyta Rembała1.jpg

Dotychczasowy dorobek artystyczny, m.in.:

  • członek Stowarzyszenia Białostocka Grupa Fotograficzna oraz uczestnik wystaw realizowanych przez Grupę od 2004 r.;
  • wystawa indywidualna Czarnobyl wObiektywie: galeria Węglowa (Białystok 2010), Galeria Karkonoska (Jelenia Góra 2011, podczas IV edycji Foto-Ruszenia), Uniwersytet Gdański (konferencja Kobieta w Kulturze, Gdańsk 2011);
  • absolwentka kursu fotograficznego w Sopockiej Szkole Fotografii (liczne projekty, wystawa w ramach kursu);
  • realizacja sesji zdjęciowej promującej płytę zespołu D4D Who's Afraid Of oraz zdjęć do teledysku Your Sweet Feet;
  • realizacja sesji zdjęciowej promującej płytę zespołu Emma Dax i zdjęć do teledysku Szare Dni;
  • współpraca z instytucjami kultury, realizując zdjęcia reporterskie, np. z Polską Filharmonią Kameralną Sopot (2012);
  • realizacja zdjęciowa i reportaż z koncertu Justyny Steczkowskiej (zdjęcia prezentowane w telewizji i na stronie artystki, 2012);
  • realizacja zdjęciowa dla firmy odzieżowej Diverse (2012);
  • autor zdjęć publikowanych m.in. w gazetach oraz portalach internetowych: Przekrój, Teraz Rock, Machina, Gazeta Wyborcza, Gazeta Współczesna, Live & Travel, Dziennik Bałtycki, Metro, wp.pl, interia.pl, onet.pl, tuba.pl, bialystokonline.pl, polskamuza.eu, trojmiasto.pl.

Program stypendium

Projekt pn. „Father” obejmuje realizację krótkometrażowego (15-40 minut) filmu dokumentalnego pt. "Father". Jest to opowieść o współczesnym idolu, którym może być każdy ojciec dla własnych dzieci. Takim bohaterem jest tytułowy Father - widziany oczami 5 dorosłych córek. To relacja i zarazem retrospekcja z dzieciństwa młodych kobiet, które opowiadają o różnych perypetiach, trudnych czasach, sile, dobroci, mądrości i błędach rodzica w kontekście Podlasia i Białegostoku lat 80-tych i 90-tych.

"Father" to historia o mężczyźnie, intelektualiście i rzemieślniku, który skupił się na przekazaniu swoim dzieciom wszystkiego, co uznał za najlepsze. Film nie tylko opowiada o hardości ducha bohatera, który chce wypełniać dobrze rolę ojca, męża i godnie wpasować się w tło, ale przedstawia też współczesne dzieje rodziny, o siostrach, ich drogach, wartościach, jakich nie odnajdzie się na kartach podręczników. Tło wydarzeń stanowi głównie Białystok i Podlasie. Film pokazuje, że bez względu na wszystko, na ciężkie warunki, na niesprzyjający czas, można się cieszyć z tego, jaką ścieżkę się w życiu obrało i realizować się przez pracę rzemieślniczą. Dla stypendysty film jest spacerem do wnętrza człowieka, jego serca, gdzie wszystko jest piękne, proste, choć nie zawsze oczywiste.

Realizacja stypendium

Do góry