PAWEŁ MATYSZEWSKI

Ilustracja do artykułu PAWEŁ MATYSZEWSKI.JPG

Wystawy indywidualne:
-Leucospermum Galeria Starter, Poznań 2009;
-Urodziwy Galeria na Polskiej, Poznań 2009;
-Lysichiton Galeria Enter, Poznań 2008;

Wystawy zbiorowe:
-End 3 Galeria End Poznań 2009;
-Bielska Jesień BWA Bielsko-Biała 2009;
-Figurama m.in. Praga, Brno, Bruksela 2009;
-Summer Love Galeria Enter + Galeria ON Poznań 2008;

Pozostałe:
-Prezentacja rzeźby z żywej roślinności w kilku miejscach Białegostoku i rejestracja reakcji społecznych na zastałą "niespodziankę"- sierpień 2009;
-Plener artystyczny w Balsthal, Szwajcaria 2003
 
Nagrody:
– III nagroda – Biennale Malarstwa Bielska Jesień, Bielsko Biała 2009;
– III nagroda – V Ogólnopolskie Biennale Miniatury Tkackiej, Włocławek 2003;
– III nagroda – Ogólnopolski Konkurs dla Uczniów LSP Miłość, Warszawa 2002;
– Nagroda w dziedzinie malarstwa i rysunku- Przegląd Sztuki Młodych Takasaki, Japonia 2001.

Program stypendium

Cykl prac pt. Komplikacje to próba interpretacji palących kwestii różnych dziedzin życia. Ważnym aspektem będzie "żonglerka" warsztatem malarskim, który w sposób zaplanowany i ucharakteryzowany ukaże problemy malarskich potyczek. Płótno będzie m.in. ulegało deformacji, rozdarciu, dając przez to możliwość wyłaniania się spod niego kolejnych przedstawień, obiektów. Same przedstawienia na płótnach nie będą obce względem ludzkiej cielesności. Będą ukazywały mapę ciała ze wszystkimi znakami, znamionami, owłosieniem, stanowiącymi realistyczne podejście w połączeniu z wcześniej wspomnianymi powikłaniami malarskimi. Będzie to rodzaj swoistego pamiętnika  zebranych obserwacji, jak również zaaranżowanych sytuacji zmuszających widza do starcia się z przedstawioną komplikacją. Projekt obejmuje stworzenie cyklu obrazów, które będą oscylowały wokół kwestii żywotności, witalności, napiętnowania, fobii, skażenia i destrukcji.
Następnym etapem realizacji projektu będzie wykonanie kolejnych obrazów/obiektów, których problematyczność będzie wynikała z kwestii technicznych – będą oprawione w ramy zbudowane z nastroszonych metalowych igiełek. W swym wnętrzu obrazy będą polem do aplikacji włosami i malarstwa wyrażającego rożne zagadnienia sporne społecznie, m.in. zrozumiałość i przystępność sztuki współczesnej czy tolerancję na różne zjawiska i możliwe stany naszej psychiki.
Projekt Komplikacje będzie spięty w wielu mediach i jednym z nich będzie rzeźba. Zostaną wykonane ławki ogrodowe zrośnięte ku sobie, tworzące jeden obiekt/organizm mający zaskoczyć widza, zmuszając do budowy skojarzeń z realiami ludzkich zagrożeń względem natury, deformacji i anomalii.
Efektem końcowym będzie cykl prac pokazanych na wystawie w Galerii Arsenał w Białymstoku.

Realizacja stypendium

Do góry