JAROSŁAW KUPTEL

Ilustracja do artykułu JAROSŁAW KUPTEL.jpg

 Dotychczasowe doświadczenie:

– Film pt. „Skrzyżowanie Orla”- powstał na 500-lecie Orli – miejscowości na Podlasiu. Opowiada o tym jak układały się stosunki między różnymi kulturami zamieszkującymi tą miejscowość przed okresem wojen światowych. Film został zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Anny Lindh oraz w partnerstwie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Orlańskiej i Urzędu gminy Orla.

– „Esperanto – Język Nadziei” – Film dla stacji telewizyjnej TVP Kultura. Dokument o tym jak silny wpływ na ukształtowanie się idei Esperanto miał dawny Białystok. Filmowa wędrówka po Białymstoku od czasu urodzin Ludwika Zamenhofa , poprzez okres wojny i w końcu aż po Międzynarodowy Kongres Esperanto organizowany tu w 2009 roku.

– praca przy realizacji Magazynu muzycznego „MIXER” emitowanego w Internecie i co tydzień na antenie stacji kablowej TV Białystok.

Program stypendium

Planowane jest stworzenie filmu przedstawiającego 5 epizodów z Białegostoku na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Znajdą się tutaj:

– archiwalne zdjęcia miasta,

– zdjęcia z białostockich dzienników z lat 60 – 90-tych XX wieku,

– zabytkowa architektura znikających dzielnic Białegostoku, układy uliczek i detale istniejących jeszcze budowli.

 Kolejny epizod to spacer z poezją Wiesława Kazaneckiego szczególnie z lat 80-tych, gdy skończyło się złudzenie komunistycznego dobrobytu. Atmosfera jest surowa w całym kraju. Miasto kryje w swoim cieniu tych, którzy nie wrócą do domu przed godziną milicyjną

Następne epizody pokażą Białystok coraz bardziej nowoczesny, otwarty na inwestycje, ale także na kulturę. Pojawi się również sonda z uczestnikami imprez, mieszkańcami miasta na temat charakteru Białegostoku.

Od strony artystycznej film przybliży twórczość białostoczan, którzy tworzyli w tym mieście:

– Ryszard Skibiński,

– Wiesław Kazanecki,

– Paweł Małaszyński .

Bohaterem ostatniej części będzie młody twórca z Białegostoku. Opowie on o tym co zrobiłby dla swego miasta żeby było niego dumne.

Realizacja stypendium

Do góry