JAN KRUTUL

Ilustracja do artykułu JAN KRUTUL.JPG

Zrealizowane projekty:
– „Jasełka muzyczne”- wielokrotnie prezentowany musical (6 piosenek powiązanych tematycznie). Wnioskodawca jest autorem tekstu i muzyki. Wykonawcami byli uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.
– „Gorzkie żale” to projekt muzyczny oparty na modlitwie wielkopostnej, melodie i teksty nabożeństwa w aranżacjach na chór, fortepian, bęben afrykański i talerz perkusyjny. Utwór, składający się z czterech części, zróżnicowany wewnętrznie, zawierający zarówno elementy śpiewu chorałowego, mocnego śpiewu na tle fortepianu i rytmicznych uderzeń w bęben jak też części a cappella.
– „Msza o Błogosławieństwie i Miłosierdziu na solistów, chór i zespół kameralny” to utwór skomponowany na czuwanie przed beatyfikacją ks. Michała Sopoćki. Łacińskie wersety modlitw mszalnych przeplatają się z polskimi zdaniami. Tekst i muzykę została napisana przez wnioskodawcę, który także przygotował chór i poprowadził koncert jako dyrygent. Utwór „Msza o Błogosławieństwie i Miłosierdziu” zajął II miejsce podczas I Białostockiego Festiwalu Twórczości Muzycznej.
– „Kopciuszek” – musical dla dzieci zrealizowany dzięki Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku w 2009 r. Musical „Kopciuszek” został bardzo wysoko oceniony przez środowisko muzyczne. Ogromne zainteresowanie przedszkoli sprawiło, iż planowany jest szereg spektakli w styczniu 2010 r.
Stypendysta współpracuje z chórem Schola Cantorum Bialostociensis, dla którego napisał opracowanie kolędy „Cicha noc”.

Program stypendium

Zakres projektu obejmował realizację musicalu pt. „Królewna Śnieżka” będącego kontynuacją poprzedniego stypendium pn. „Kopciuszek – musical dla dzieci”. Stypendysta napisał tekst i muzykę do musicalu, przeprowadził szereg prób oraz poprowadził koncert jako dyrygent.

 Premiera musicalu „Królewna Śnieżka” miała miejsce 21 grudnia 2010 r. w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Dzięki stypendium możliwa była realizacja dwóch przedstawień, podczas których musical obejrzało ponad 800 dzieci z białostockich szkół i przedszkoli.

 Wykonawcami musicalu byli uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. Partie solowe wykonali: Maciej Bogumił Nerkowski (Lustro), Karolina Kuklińska (Królowa), Arleta Julia Burda (Śnieżka), Przemysław Kummer (Myśliwy), Damian Zalewski (Książę) oraz siedmioletnia Marysia Zadykowicz (Mała Śnieżka). W role Krasnoludków wcieliły się studentki wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz absolwentki klasy śpiewu Państwowej Szkoły Muzycznej. Partie chóralne wykonał Chór Żeński „Schola Cantorum Bialostociensis”. Całość była wykonana na zywo z towarzyszeniem trzynastoosobowego zespołu instrumentalnego – głównie studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Na scenie pojawiło się w sumie ponad 50 wykonawców.

 Ogromne zainteresowanie spektaklem zaowocowało kolejnymi spektaklami w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w dniach 13-14 lutego i 20 marca 2011 r. 

Realizacja stypendium

Do góry