MARIA ŻYNEL

Ilustracja do artykułu MARIA ŻYNEL.jpg

Absolwentka Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, kierunku aktorstwo teatru lalek.

  • Uczestniczka międzynarodowego projektu „Babel”, którego efektem był spektakl "Le chantier" prezentowany w Belgii, Francji i Austrii.
  • Stypendystka brała udział w realizacji spektakli:

-"Jest królik na księżycu"- koprodukcji Velo Theatre- Apt z Francji i Białostockiego Teatru Lalek jako asystent reżysera i tłumacz, 

-"Wiśniowy sad" w reż. O. Żugżdy, 

-"..i inni" na podstawie opowiadań M. Wojtyszko "Bomba i inni", który pokazywany był podczas Przeglądu Inicjatyw Teatralnych BIAŁYSZTUK, reprezentował też Wydział Sztuki Lalkarskiej na prezentacjach "Pierwszy lot" na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz zdobył I nagrodę i nagrodę za scenografię na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Dziecięcej Brombolandia w Warszawie;

  • Współpraca z teatrem niezależnym Kompania Doomsday. Wspólnie zrealizowane projekty:
    1) spektakl "Kąsanie" w reż. M. Bikowskiego, który został uhonorowany licznymi nagrodami;
    2) spektakl "Otello" w reż. M.Bartnikowskiego, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Młoda Polska.
  • Stypendystka współpracowała przy organizacji I, II, III i IV Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich oraz przy organizacji Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych BIAŁYSZTUK, organizowanego przez Stowarzyszenie Promocji Artystycznej;
  • Wykonuje pracę terapeuty w białostockim oddziale Polskiego Związku Niewidomych, obejmującą prowadzenie aktywizujących zajęć teatralnych dla młodzieży i dorosłych z dysfunkcją wzroku. Zrealizowany spektakl "Nasz sposób na złe przedstawienia" wg. "Teatrzyku Zielona Gęś" K.I. Gałczyńskiego został nagrodzony III nagrodą w kategorii teatr życia, na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych- Grudziądz 2008r.

Program stypendium

Projekt przewiduje przygotowanie spektaklu teatralnego pt. "Alicja", inspirowanego "Alicją w Krainie Czarów" oraz "Alicją po drugiej stronie lustra" L. Carrolla, we współpracy z "Kompanią Doomsday".

Realizacja stypendium

Do góry